اسکالرشیپ چیست؟
آنچه در این مطلب میخوانیم

اسکالرشیپ چیست؟ اسکالرشیپ همان بورسیه تحصیلی است که در کشورهای اروپایی و امریکایی برای تامین مالی به جهت انجام امور پذیرش یا ادامه تحصیل در اختیار دانشجویان و محققین و استادان دانشگاه قرار می گیرد و شرایط دریافت انواع مختلف آن کاملا با یکدیگر متفاوت است. بورسیه تحصیلی بر اساس فاکتورهای مختلف و توانایی دانشجوی دریافت کننده، انواع مختلفی دارد. 

اسکالرشیپ چیست؟ 

سوال خیلی ها این است که اسکالرشیپ چیست؟ بورسیه تحصیلی که به عنوان یک جایزه مالی به دانش آموزان و دانشجویان در سطوح مختلف تحصیلات بین المللی اعطا می ‌شود اسکالرشیپ نام دارد. اسکالرشیپ مختص چه کسانی است؟ اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی را می‌توان یک کمک مالی و جایزه برای دانشجویانی دانست که واجد شرایط دریافت آن بودند و قصد دارند در مقاطع عالیه ادامه تحصیل دهند.

برای اعطای بورسیه یا اسکالرشیپ شرایط و قوانین مختلفی در نظر گرفته می‌شود. نکات بسیار مهمی در رابطه با این نوع بورسیه وجود دارد اما مهمترین نکته‌ای که در مورد بورسیه تحصیلی یا کمک هزینه تحصیلی باید بدانید این است که این کمک هزینه کاملا رایگان بوده و دانشجویان نباید هزینه آن را پرداخت کنند. البته در اسکالرشیپ کمک هزینه به صورت ماهانه اعطا می‌شود. 

کمک هزینه یا اسکالرشیپ شامل چیست ؟

کمک هزینه اسکالرشیپ شامل وسایل کمک آموزشی، محل اقامت یا خوابگاه، شهریه دانشگاه و هزینههای مربوط به سفر و خوراک، بیمه و موارد دیگر است. این بورس‌ها معمولاً برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) در نظر گرفته می‌شود و نیازی به بازپرداخت آن از طرف دانشجو نیست .در واقع اسکالرشیپ یک کمک حمایتی برای دانشجویان با استعداد است تا در مقاطع تحصیلی مختلف تشویق به ادامه تحصیل شوند.

بورسیه تحصیلی دانشجویی
اینم بخون

انواع بورسیه تحصیلی

اسکالرشیپ انواع مختلفی دارد که به تعدادی از آنها اشاره می کنیم.

اسکالرشیپ بر پایه شایستگی

افرادی که شایستگی و یا توانایی خاصی در هنر و ورزش و علم دارند ار این نوع بورسیه تحصیلی استفاده می کنند. رایج‌ترین بورسیه‌ها بر اساس شایستگی از سوی دانشگاه‌ها، کالج‌ها و سازمان‌های خصوصی به طور مستقیم به دانشجو اعطا می‌شود.

بورسیه‌های تحصیلی خلاقانه

این بورسیه‌ها به دانشجویان خلاق داده می‌شود. در واقع این امتیاز برای دانشجویانی در نظر گرفته می شود که دارای ایده‌های منحصر به فرد و خلاقانه هستند.

اسکالرشیپ بر پایه نیاز

این اسکالر شیپ شامل حال دانشجویانی است که نیاز به کمک مالی جهت ادامه تحصیل دارند. برای اعطای بورسیه جهان سوم یا بورسیه استانی مواردی همچون سن، میزان درآمد سالانه خانواده، وضعیت مسکن و تعداد خواهران و برادران دانشجو، بررسی می شود.

بورسیه ورزشی

نوعی کمک هزینه تحصیلی یا جوایز مالی است که هزینه دانشگاه یا درس و تحصیل را به ورزشکاران با استعداد اهدا می‌کند.

اسکالر شیپ دانشجویان ویژه

این بورسیه به دانشجویانی اعطاء می‌شود که بر اساس جنسیت ، نژاد، مذهب، خانواده، و تاریخچه پزشکی واجد شرایط خاص هستند. مثل دانشجویان بومی یا دانشجویان ممتاز آمریکایی آفریقایی، آمریکایی هندی و آمریکای لاتین که نسبت به اقلیم خود ارجحیت دارند.

اسکالرشیپ مشاغل خاص

افرادی که قصد تحصیل در یک رشته یا دوره خاص را دارند، از این بورسیه استفاده می کنند. مانند تحصیل در رشته پرستاری که برای مثال در ایالات متحده به پرستاران بورس‌های تحصیلی کامل اعطاء می‌شود تا در آینده وارد این زمینه شوند.

بورسیه تحصیلی رایگان
اینم بخون

اسکالر شیپ ویژه کالج

این بورسیه از طرف دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها به دانشجویان دارای مهارت بالا اعطا می‌شود. امتیاز این بورسیه بر اساس پیشرفت تحصیلی و شخصی فرد است. البته دانشجویانی که این کمک‌ هزینه‌های تحصیلی را دریافت می‌کنند ممکن است ملزم به کار برای یک کارفرمای خاص شوند.

نتیـــــجه گیــــری

در این مقاله اطلاعاتی در مورد اسکالرشیپ چیست؟ و بورس تحصیلی و انواع آن ارائه شد. همچنین راجع به افرادی که شرایط لازم را برای دریافت این جوایز دارند نیز اطلاعاتی بیان شد. بورسیه تحصیلی انواع مختلف دیگری نیز دارد که از میان آنها می‌توان به بورسیه تحصیلی شرایط خاص، بورسیه تحصیلی حرفه محور، کمک هزینه تحصیلی دانشگاه اشاره کرد. برای دریافت تمامی اسکالرشیپها باید شرایط لازم را دارا باشید، به طور مثال بورسیه تحصیلی حرفه محور فقط به دانشجویان رشته های خاص مانند پرستاری و غیره داده میشود.

۵/۵ - (۳ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مـوسسـه بیـن المـللی مهـاجـران زنـد آرتـا

ما در موسسه بین المللی مهاجران زند آرتا، با بهره گیری از تیم وکلای مهاجرتی مجرب در ۱۰ کشور جهان، با دو شعبه فعال در تهران و آتن اماده ارائه خدمات تخصصی در زمینه مهاجرت و اخذ ویزا برای شما عزیزات هستیم.

بـرای مشــاوره یـا اطـلاعـات بیـشتر با شـماره تـلفن زیـر تـماس حاصـل فـرماییـد

(10 خط) ۱۱۰۰ ۸۸۵۳ – ۰۲۱

برای انتقادات و پیشنهادات با ما در ارتباط باشید و همچنین اگر سوالی داشتید کارشناسان ما آماده مشاوره به شما عزیزان میباشند و همچنین برای تماس سریع با کارشناسان ما و درخواست وقت مشاوره می توانید از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید.

پیام های خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید

    برای مشاوره تماس بگیرید!
    blank