مهاجرت به یونان

Greece

_

مهاجرت به یونان یکی از ارزان ترین راه های ورود به اروپا است که متقاضیان می توانند با بررسی شرایط و روش مورد نیاز یکی را بر گزینند.

اطلاعات کلی درباره مهاجرت به یونان

اخذ اقامت یونان مزیت های زیادی برای ما ایرانیان دارد و در صدر لیست انتخابی هموطنانی است که قصد رفت و آمد به حوزه شنگن را دارند و با اخذ اقامت دائم یونان دیگر نیازی به اخذ ویزا نخواهند داشت.

یونان (که به طور رسمی آن را جمهوری یونان مینامند)  یکی از قدیمی ترین تمدن های شناخته شده جهان است  که از آن به عنوان مهد تمدن مغرب زمین یاد میشود. این کشور اوراسیایی با جمعیتی در حدود یازده میلیون نفر در جنوب شرقی قاره اروپا واقع شده است. پایتخت کشور یونان آتن است و تسالونیکی از مهمترین شهرهای آن به حساب می آید.موقعیت ویژه جغرافیای یونان به این خاطر است که این کشور نقطه اتصال قاره های آفریقا,اروپا و آسیا می باشد. یونان در سال ۲۰۰۱ به اتحادیه اروپا پیوست و بر طبق آمار بانک جهانی، اقتصاد یونان در رده پانزدهم در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار دارد. واحد پول رسمی این کشور  یورو است.
اولین دانشگاه اروپایی در قرن پنجم میلادی در یونان تاسیس گردیدومردم این کشور به علم آموزی و آموزش و پرورش اهمیت ویژه ای            می دهند. هزینه های زندگی در کشور یونان نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین است و این فرصت مناسبی را در اختیار دانشجویانی قرار می دهد که به دنبال تحصیل رایگان در یک کشور اروپایی با کم ترین هزینه ممکن هستند.

آب و هوای یونان معتدل مدیترانه ای است و در واقع میتوان سه نوع آب و هوای مدیترانه ای، معتدل و آلپی را در کشور یونان یافت که این ندا دهنده کشوری با تنوع آب هوایی بالا است .بهترین زمان برای سفر به یونان اوایل ماه است که دمای هوا بین ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتیگراد و حداکثر بارندگی ۱.۵سانتی متر است.

زبان یونانی زبان رسمی این کشور است.  ارتدوکس مذهب رسمی و ملی مردم یونان است. حکومت این کشور دموکرات بر پایه مجلس است. شخصیت اول کشور رئیس جمهور میباشدکه با رای اعضای مجلس برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شود.

خدمات کشور یونان

سوالات متداول

وضعیت اقتصادی در یونان

زندگی در کشوریونان از دید اکثر مهاجران خواستنی و خوشایند است و آن را تجربه ای دلنشین توصیف میکنند. یونان کشوری بسیار پر جنب و جوش است و به دلیل داشتن آب و هوای مطبوع در اکثر فصول سال، تاریخی کهن وجذاب، معماری زیبا و فرهنگ فوق العاده در سراسر جهان مشهور است. یونان از سال۱۹۸۱ که در اتحادیه اروپا پذیرفته شد رشد بسیاری داشته است.

یونان کشوری است با امنیت بالا و جرم و جنایت بسیار کم .هزینه های زندگی در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار کم است، گرچه به طور کلی شهر هایی مانند آتن از سایرین گران تر هستند. سطح زندگی بالا است، به خصوص اگر در یونان با یک قرارداد مهاجرتی زندگی کنید. یونانیان به مهمان نوازی و رفتار دوستانه مشهور هستند.

بهداشت و درمان در یونان

زمینه مراقبت های بهداشتی یونان یکی از بهترین ها در سطح جهان از نظر نجات کودکان، تعداد بیمارستان ها است. از نظرامید به زندگی از امتیاز بسیار بالایی در جهان برخوردار است  (یونان دارای بالاترین درصد از ۹۰ ساله های جهان میباشد) . درکشور یونان شما از کیفیت درمانی بالایی برخوردار خواهید بود مخصوصا در شهرهای بزرگی مثل آتن و تسالونیکی.  این سطح از خدمات بهداشتی و درمانی با ارزان ترین نرخ در اتحادیه اروپا در دسترس شما خواهد بود .
نکته قابل توجه در زمینه خدمات درمانی این است که خدمات اورژانس و بهداشت و سلامت یونان رایگان میباشد حتی برای شهروندان خارجی که اقامت دایم ندارند.
در یونان بیشتر از هر کشور دیگری در اروپا داروخانه وجود دارد که امکان دسترسی به جدیدترین داروهای پیشرفته اروپایی را برای ساکنین یونان فراهم می نماید. اغلب پزشکان داروخانه ها مسلط به زبان انگلیسی هستند و تا حد زیادی ازتوانایی نسخنه خوانی به سایر زبان ها نیز برخوردارند که این گواهی بر استاندارهای بالای مهارت های پزشکی در این کشور است.

تحصیل در یونان

تحصیل در یونان در اکثر رشته ها و مقاطع تحصیلی رایگان است و دروس به دو زبان یونانی و انگلیسی ارائه می شود. بنابراین برای تحصیل در کشور یونان باید تسلط نسبی به این دو زبان داشته باشید. به همین دلیل کشور یونان مقصد خوبی برای مهاجرانی است که به دنبال تحصیل در کشوری اروپایی و دانشگاهی معتبر هستند. تحصیل در یونان برای کودکان سنین ۶ تا ۱۵ سال یعنی دوره‌ های ابتدایی و راهنمایی برای همه (حتی خارجیان مقیم یونان) رایگان و اجباری است و در صورت عدم حضور کودکان در مدارس و کلاس های آموزشی والدینشان مکلف به پاسخگویی خواهند بود. تقریبا در یونان بی ‌سواد وجود ندارد. آموزش ابتدایی از ۶ سالگی آغاز می‌شود و سه دوره تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و متوسطه وجود دارد و مقاطع تحصیلی کلا از نظام تحصیلی سالیانه (۹ ترمی – واحدی) برخوردار هستند.

کار و خرید بیزنس در یونان

میانگین حقوق ماهانه در شهرهای یونان در سال  ۲۰۲۱ به طور معمول حدود ۲۴۳۰ یورو در هر ماه است. این مبلغ در مشاغل رده بالاتر به ۱۰,۹۰۰یورو نیزمی رسد.

مهاجرت و کار در کشوری نظیر یونان می تواند انتخاب بسیاری از افراد جویای کار و اقامت در کشوری توسعه یافته با هزینه زندگی نسبتا مناسب باشد.همچنین این کشور توسعه یافته جای بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری و خرید بیزنس است.

ساعات کاری :

ساعت کاری  افراد در یونان ۴۰ ساعت در هفته است. تعطیلات سالیانه و مرخصی:

بر اساس قوانین یونان حق مرخصی ۲ روز در ماه با پرداخت دستمزد است .

دستمزد و بازنشستگی:

حداقل دستمزد در ماه برای یونان ماهانه ۶۸۴ یورو میباشد.

سیستم تامین اجتماعی فعلی یونان با کمک های کارفرمایان و افراد حقیقی و حقوقی و با کسر میزانی از حقوق کارکنان و واریز به حساب بیمه، تامین می شود. البته برخی از کارگران در یونان از یارانه های دولتی هم بهره می گیرند. تا سال ۱۹۹۲ مشارکت کارفرمایان و کارکنان در میزان پرداختی به بیمه ها تقریبا مساوی هم بود یعنی چیزی حدود ۱۳.۸ درصد از درآمد مالیات ملی که بعدا به ۱۴.۲ درصد افزایش پیدا کرد.

عضویت در بیمه های بازنشستگی و انواع پوشش های بیمه در درجه اول از روی گروه شغلی و نوع فعالیت اجتماعی تعیین می شود. هر چند هنوز تعداد زیادی از شرکت های بیمه ای در یونان فعالیت می کنند ولی ۲ شرکت بیش از ۸۵ درصد از افراد غیر نظامی را در این کشور تحت پوشش بیمه قرار داده اند. بزرگترین این شرکت ها اداره تامین اجتماعی یونان (Idryma Kinonikon Asfaliseon– IKA ) و شرکت بزرگ بیمه ای یونان ، صندوق بازرگانان و صنایع دستی (Tameio Emporikon Viomihanikon Epihiriseon–TEVE) است که عمدتا به  ارائه خدمات به افرادی که خودشان سهم بیمه خودشان را پرداخت می کنند می پردازد.

کارکنانی که در خدمت شرکت های اجتماعی نیستند و یا برای یک کسب و کار کوچک فعالیت می کنند ملزم به ثبت نام در اداره تامین اجتماعی هستند. به طور کلی سازمان تامین اجتماعی کارکنان گروه های آبی (کارگران) و سفید ( کارمندان دولتی) را پوشش می دهد. صندوق بازرگانان و صنایع دستی نیز عمدتا کسب و کار های کوچک و بازرگانان و تجار را تحت پوشش دارد. صندوق بیمه ای تحت پوشش دولتی نیز در یونان کارمندان دولت که حدود ۵ درصد نیروی کار این کشور را تشکیل می دهند  به همراه نیروهای نظامی این کشور را پوشش می دهد و سایر بیمه ها هم مختص حرفه های خاص مانند وکلا، بانک ها، خدمات عمومی و … هستند.

صندوق تامین اجتماعی یونان به عنوان بزرگترین نهاد بیمه ای این کشور مزایای مختلفی را به سهامداران خود اعم از مزایای پیری و از کار افتادگی، ناتوانی جسمی، زایمان، خاکسپاری، بیماری، دارو و پزشکی و خدمات کارگری را ارائه می دهد

نحوه اخذ اقامت یونان

اخذ اقامت یونان مزیت های زیادی برای ما ایرانیان دارند و در صدر لیست انتخابی هموطنانی میباشد که قصد رفت و آمد به حوزه شنگن را دارند و با اخذ اقامت دائم یونان دیگر نیازی به اخذ ویزا نخواهند داشت .

با توجه به اینکه اخذ اقامت یونان نسبت به سایر کشورهای اروپایی آسان تر است و به راحتی میتوان از تمامی مزایای شهروندی اروپا برخوردار شد،درسالهای اخیر تعداد ایرانیانی که به دنبال اخذ اقامت اروپا از طریق کشور یونان هستند در حال افزایش است.

مهاجرت به کشور یونان مانند دیگر کشورها از راه ها مختلفی امکان پذیر می باشد، از جمله این روش ها میتوان به مهاجرت از طریق تولد، ازدواج، پناهندگی، کار، تحصیل و سرمایه گذاری اشاره نمود. از مهمترین و متداولترین روش های مهاجرت به یونان روش سرمایه گذاری می باشد. از مهم ترین آن ها می توان به سرمایه گذاری از طریق خرید ملک، سرمایه گذاری از روش ثبت شرکت، سرمایه گذاری از روش کار آفرینی و….اشاره نمود.

مزایای اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری
  • امکان اخذ اقامت برای همسر، فرزندان و والدین در صورت دارا بودن شرایط سنی آنها
  • امنیت اجتماعی و اقتصادی استاندارد در اروپا
  • کسب اقامت در مدت بسیار کوتاه
  • امکان تحصیل رایگان برای فرزندان متقاضیان
  • امکان سفر به تمامی کشورهای حوزه شنگن بدون نیاز به ویزا
  • اخذ پاسپورت یونان و تابعیت پس از رعایت شرایط و زمان تعیین شده

    برای مشاوره تماس بگیرید!