مهاجرت کاری

Labor migration

_

افرادی هستند که دوست دارند برای انجام مهاجرت کاری  دست بکار شوند. این افراد از جزئیات امر اطلاع نداشته اما به فکر این هستند که با اخذ ویزای کاری برای دریافت اقامت دائم اقدام کنند. این عزیزان نمی دانند که برای رسیدن به اقامت دائم، ابتدا باید دعوتنامه کارفرمای خارجی داشته باشند یا نه بعد مهاجرت به دنبال شغل بگردند. برای رسیدن به جواب این سوالات با ما در این مقاله همراه باشید

مهاجرت کاری چیست؟

این روزها یکی از بهترین راه های مهاجرت به کشورهای پیشرفته مهاجرت کاری با اخذ ویزای کاری است. رفتن یک فرد از کشور خود به کشوری دیگر به منظور کارکردن و دریافت دستمزد بالاتر، بهبود شرایط زندگی و استاندارد‌های کاری و دستیابی به فرصت‌های شغلی بهتر را مهاجرت کاری گویند. از آنجایی که وضعیت اقتصادی و رفاه اجتماعی کشورهای مقصد در سطح مطلوبی قرار دارد، شخص متقاضی می تواند با در دست داشتن یک تخصص کاری ویزای کار گرفته و به یکی از استان های کشورمورد نظر مهاجرت نماید.

kari1 - مهاجرت کاری
kari1 - مهاجرت کاری

انواع روش های مهاجرت کاری

مهاجرت کاری به دو روش امکان پذیر است روش اول به شکل مستقیم است و روش دوم ویزای جستجوی کار می باشد. در روش اول  باید یک پیشنهاد کاری از سمت کارفرما داشته باشید و این پیشنهاد کاری شما مورد تایید اداره کار و مهاجرت قرار بگیرد تا بتوانید درخواست ویزای کاری کنید. اما در روش دوم و یا ویزای جست و جوی کار (job seeker)   شما می توانید در مدت زمانی مشخص در کشور مقصد به دنبال کار مناسب خود باشید.

مهاجرت شغلی از طریق جاب سیکر

شما ۶ ماه فرصت دارید که با خرجی خودتان وارد کشور مقصد شده و در زمینه تخصص و رشته تحصیلی خودتان به دنبال شغل باشید. بعد از پیدا کرن شغل متناسب این بار کارفرمای خارجی باید شما را تایید و نیاز خود را به وجود شما اعلام کند تا شما بتوانید ویزای کار بگیرید. هزینه مهاجرت کاری در این حالت بالا بوده و نیاز به داشتن بنیه مالی قوی می باشد.

مهاجرت کاری از طریق اسکیل ورکر

روش اسکیل ورکر زیر مجموعه سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری بوده و عموماً برای یافتن نیروی کار ماهر و خبره برگزار می‌ شود. در این روش که زیر نظر کارفرمایان ماهر نیز برگزاری می شود، موقعیت‌ های شغلی موردنیاز و ظرفیت پذیرش آن‌ ها اعلام می‌گردد. از میان متقاضیان مهاجرت ، متقاضیان با امتیاز بالا پذیرش‌ می شوند و برای آن‌ها دعوت‌ نامه کاری ارسال می‌ شود. متقاضیان درخواست مهاجرت کاری از طریق اسکیل ورکر، می‌بایست امتیاز حداقل ۶۷ را در مورد مهارت‌های زبان انگلیسی و فرانسوی، داشته باشند. سابقه کاری مناسب و مرتبط با مشاغل، تحصیلات آکادمیک، تجربه کاری و سن مناسب از فاکتورهای مؤثر در این سیستم امتیازبندی است.

مهاجرت کاری از طریق جاب آفر

جاب آفر چیست؟ یک دعوت‌نامه‌کاری از سوی کشورهای خارجی یا کشور موردنظرتان برای مهاجرت کاری را جاب آفر میگویند. جاب آفر بهترین و مطمئن‌ترین روش مهاجرت کاری است. شما پس از دریافت جاب آفر میتوانید جهت دریافت ویزای کاری خود اقدام کنید.

شرایط مهاجرت و روال دریافت ویزای کاری در جاب آفر به نحوی است که کارفرما موقعیت شغلی را در وب‌ سایت‌ های معتبر منتشر می‌ کند. در صورتی که در این مدت از نیروی کار داخلی کسی برای این موقعیت پیدا نشد یا شرایط لازم را نداشت، کارفرما می‌ تواند از نیروی کار خارجی یا مهاجر استفاده کند. بین هشت الی ده ماه پس از عقد قرارداد کارفرما با متقاضی آشنا شده وعرض یک سال، ویزای کاری فرد آماده ارسال می شود. در واقع در این روش، وکلای مهاجرتی بر اساس میزان مهارت و تخصص فرد (بر اساس رزومه ارسالی) جستجوهای لازم را انجام داده و برای وی موقعیت شغلی دریافت می‌کنند.

در سیستم جاب سیکر صفر تا صد مهاجرت کاری برعهده شما بوده و نیاز دارید که وارد کشور مد نظر شده  و اقدام به پیدا کردن شغل مناسب خود کنید. در حالی که در سیستم جاب آفر با توجه به مهارت و تخصصی که دارید، با یک کارفرمای خارجی ارتباط برقرار کرده و اقدام به گرفتن درخواست کار می کنید.

مهاجرت شغلی از طریق جاب سیکر چیست؟

دومین روش مهاجرت کاری که فرد ممکن است موفق به گرفتن ویزای کاری شود، روش جاب سیکر است. در این روش یک فرصت شش‌ماهه  دارد که در کشور مورد نظر دنبال کار و موقعیت شغلی خود بگردد. در این مهاجرت کاری، تمامی هزینه‌ های سفر و اقامت با شخص متقاضی است. در این مدت ۶ ماهه شخص باید شغلی متناسب با شرایط و مهارت‌ های خود پیدا کند. پس از یافتن شغل با کار فرمای خارجی قرارداد بسته و نوع ویزای خود را به ویزای کاری تغییر می دهد. اما اگر در این ۶ماه شخصی نتوانست در شغلی مرتبط با تخصص خود مشغول به کار شود، می‌ بایست به کشور مقصد بازگردد.

واقعیتی که در مورد این مهاجرت شغلی وجود دارد این است که علاوه بر هزینه زیادی که دارد، قابل تمدید هم نبوده و متقاضی در بیشتر مواقع موفق به پیدا کردن شغل و از آن مهمتر کارفرمایی که وی را تایید کند نمی شود. از یک طرف فرد موفق به دریافت پیشنهاد شغلی نمی‌شود، و از طرف دیگر تمامی هزینه‌ های بالای فرد دراین مدت ۶ اقامت، بر عهده خودش می‌باشد. الزامات دریافت اقامت به روش ویزای کاری جاب سیکر، داشتن تمکن مالی مطلوب است. معروف‌ ترین ویزای جاب سیکر مربوط به کشور آلمان است. مدت‌زمان کوتاه انجام این پروسه مهاجرتی را می‌توان یک مزیت برای اخذ ویزای کار دانست. با این ویزا، شما شش ماه فرصت زندگی و کار در بهترین کشورهای جهان را خواهید داشت البته به شرط اینکه

 • سن مهاجرت کاری شما حتما باید زیر چهل سال باشد.
 • دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد باشید.
 • سه الی پنج سال تجربه کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود داشته باشید.
 • از تمکن مالی لازم جهت پشتیبانی از خود در مدت‌زمان اقامت برخوردار باشید.

مهم ترین معیار های انتخاب کشور برای مهاجرت کاری

فاکتورهای تاثیر گذار در انتخاب کشور برای مهاجرت کاری می‌تواند شامل موارد  ذیل باشد:

 • داشتن امنیت بیشتر و ثبات اقتصادی و اجتماعی تا با نظام هوشمند و سیستم حقوقی و قضایی سالم، از اتباع خارجی و مهاجران حمایت کند.
 • داشتن شرایط اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مطلوب که امنیت شغلی و امنیت اقتصادی مهاجر را تامین کند.
 • فرهنگ مردمان آن سرزمین، معیار مهمی است که برروی شیوه زندگی ما و یا حتی مواد غذایی و عادات زیستی ما تاثیر گذار است .
 • میزان درآمد مناسب چرا که هزینه‌های زندگی که بعدا در مسیر مهاجرت پیش می‌آید باید پشتوانه داشته باشد.
 • بهداشت و امکانات پزشکی مناسب تا ایمنی بدن تامین شود.
 • داشتن سطح رفاه بالاتر تا جایگزین مناسبی برای کشور مادرشود.
 • داشتن ثبات اقتصادی چون هزینه های معاش و مالیات که در آینده قرار است پرداخت شود باید سنجیده شود تا از نظر درآمد متناسب با هزینه‌های زندگی باشد.
 • عدم نژادپرستی تا رفتار تبعیض آمیز و تبعیض نژادی مردمان این کشور مهاجران را برای سرمایه گذاری در این کشورها با تردید مواجه نسازد.
 • موقعیت تحصیلی و کاری برای اشخاصی که مهاجرت کاری گرفته اند تا آینده مهاجرین را تضمین کند.
 • شرایط آب و هوایی مطلوب که علی رغم دارا بودن بالاترین سطح کیفیت زندگی و استانداردهای زندگی، در صورت نا مساعد بودن تحمل آن سخت و دشوار می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کاری

اگر تحصیلات، تخصص و سابقه شغلی شما مرتبط با مشاغل مورد نیاز در کشور مقصد است و صاحب مدرک زبان مورد نیاز آن کشور هستید؛ واجد شرایط دریافت ویزای کاری می شوید. پس از اینکه متقاضی از دارا بودن شرایط مهاجرت کاری مطمئن شد، می‌ بایست نسبت به تهیه مدارک مورد نیاز برای مهاجرت از طریق کار اقدام نماید. در ادامه مهاجران زند آرتا لیستی از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری آورده است که باز ممکن است نسبت به شرایط کاری هر فرد متفاوت از دیگری باشد.kari2 - مهاجرت کاری

 • ارائه رزومه قوی و سوابق کاری فرد به همراه ترجمه رسمی
 • تکمیل فرم تقاضای ویزا
 • ارائه اصل و کپی شناسنامه و اصل و کپی کارت ملی
 • پاسپورت با حداقل یک سال اعتبار
 • ارائه دو قطعه عکس ۴*۳ مربوط به شش ماه اخیر
 • ارائه پرینت گردش حساب متقاضی جهت ارائه به سفارت
 • مدارک دانشگاهی(لیسانس، فوق لیسانس، دکتری)
 • ارائه مدارک بیمه نامه (برای اثبات داشتن سابقه کاری)
 • قرارداد کاری اخذشده با کارفرما
 • گواهی تائیدیه دریافت پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای خارجی
 • مدارک و گواهی‌نامه‌های اخذ شده مرتبط با تخصص(ترجمه شده و تایید شده)
 • مدرک آیلتس با نمره حداقل ۵.۵ برای رشته های فنی و مهارتی(نمره آیلتس در حد محاوره یعنی ۵ مد نظر است).
 • گواهی سلامت جسمانی و روانی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مشخصات محل اسکان فرد در کشور مقصد
 • کلیه مدارک می‌بایست ترجمه رسمی انگلیسی یا زبان کشور مقصد باشند

اگر برای ترجمه مدارک خود نیاز به دارالترجمه رسمی داشتید کلیک کنید

بررسی کشورها برای مهاجرت کاری :

مهاجرت به کانادا : کشور کانادا به دلیل هرم جمعیتی پیر خود به طور کلی با کمبود نیروی کار ماهر و متخصص مواجه بوده و هدفش جذب حداکثری نیروی کار متخصص از سراسر جهان است.

مهاجرت به سوئد : برای مهاجرت کاری به تعدادی از کشورها ابتدا باید یک پیشنهاد شغلی پیدا کنید و سپس اقدام به مهاجرت کاری به آن (سوئد) داشته باشید.

مهاجرت به ترکیه : داشتن دانش کافی در هر دو زبان ترکی و انگلیسی می‌تواند در روند دریافت جاب آفر شما در ترکیه تاثیر مثبتی داشته باشد.

اکسپرس اینتری کانادا : درمهاجرت کاری به روش اکسپری اینتری افرادی که سابقه کار یا تحصیل در کانادا را داشته باشند و یا دعوت نامه شغلی از کانادا دریافت کرده باشند امتیاز بیشتری دارند.

مهاجرت به اتریش : ویزای کاری برای اشتغال کار در اتریش، با دریافت دعوت‌نامه اشتغال به کار در یک شرکت اتریشی صورت می‌گیرد.

مهاجرت به بلژیک : در بلژیک به مدت ۱۲ ماه متقاضی می‌تواند برای یک کارفرما و موقعیت شغلی مشخص کار کند. پس از پایان یک سال میتواند مجوز خود را تمدید کند.

راحت ترین کشورها برای مهاجرت کاری :

بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۹ تعداد متقاضیان مهاجرت کاری در ۱۶۹ کشور دنیا افزایش داشته است. طبق همین آمارهم به دلیل سخت شدن شرایط، مهاجرت به ۶۰کشور دنیا با کاهش روبه‌رو بوده است. آمریکا با ۲۷.۴ میلیون مورد مهاجرت کاری بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۹ در صدر کشورهای مهاجرپذیر بوده است. طی ۳ سال اخیر کشورهای دیگری توانسته‌اند آمریکا را پشت سر بگذارند و به رتبه‌های بالاترصعود کنند.

طبق یک نظرسنجی جهانی در حال حاضر کانادا به‌عنوان راحت‌ترین کشور برای مهاجرت کاری افراد در نظر گرفته می‌شود با توجه به نیاز کشور کانادا به نیروی کار متخصص، فرصت بی نظیری برای افراد تحصیلکرده با مهارت های ویژه است که نسبت به مهاجرت کاری خود اقدام نمایند. طبق همان آمار، استرالیا در رتبه دوم و آمریکا در رتبه سوم قرار دارد. مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باعث شده کشورهای کانادا و استرالیا به‌عنوان یک مقصد خوب و راحت برای مهاجرت، به‌خصوص مهاجرت کاری شناخته شوند، مدیریت خوبی بوده که سیاستمداران طی سالیان گذشته  بخصوص در زمان همه‌گیری کرونا در این کشورها داشتند. همچنین سیستم اجتماعی و فرهنگ‌های منعطف‌ این کشورها بزرگترین عامل در جذب نیروهای متخصص بوده است.

اگر قصد اقامت از طریق مهاجرت کاری را دارید

همین حالا با کارشناسان مهاجران زند آرتا صحبت کنید.

محبوبترین کشورها از نظر مهاجرت کاری:

لیست زیر، ۷ کشور مهم از نظر مهاجرت کاری را ارائه کرده است:

 1. استرالیا
 2. کانادا
 3. ویتنام
 4. لوکزامبورگ
 5. آلمان
 6. هلند
 7. نروژ

وجه مشترک تمامی این کشورها این است که همگی برخوردار از ثبات اقتصادی بالا، رشد اقتصادی چشمگیر، سطح رفاه و زندگی فوق العاده، میزان درآمد خوب و میزان بیکاری اندک هستند. این ویژگیها باعث شده تا کشورهای مذکور از نظر مهاجرت کاری، مطلوب بسیاری از متقاضیان باشند و همه ساله بخش مهمی از نیروی کار این کشورها از طریق نیروی کار بین المللی تامین شود.

سخن پایانی

موسسه مهاجرین زند آرتا  با سالها تجربه در زمینه هماهنگی مهاجرین برای رفتن به کشورهای مختلف ، تمام امور مهاجرتی را بدون فوت وقت با مناسب ترین هزینه ها انجام و مهاجرین را تا رسیدن به مقصد همراهی می کند. این موسسه با آگاهی از آخرین اخبار و یا قوانین مهاجرت، در خدمت شماست تا پاسخگوی تمام مشکلات یا سوالات شما عزیزان باشد.

۴.۶/۵ - (۱۹ امتیاز)

برای انتقادات و پیشنهادات با ما در ارتباط باشید و همچنین اگر سوالی داشتید کارشناسان ما آماده مشاوره به شما عزیزان میباشند و همچنین برای تماس سریع با کارشناسان ما و درخواست وقت مشاوره می توانید از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید.

پیام های خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید

  برای مشاوره تماس بگیرید!

  موسسه مهاجرتی زند آرتا