بورسیه تحصیلی

Scholarships

_

بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور به خاطر افزایش قیمت ارز و هزینه های بالای زندگی به دنبال بورسیه تحصیلی رایگان یا نیمه رایگان هستند. درحالی که تحصیل در اکثر کشورهای دنیا مشمول پرداخت شهریه است. اما برای بورسیه شدن چه کنیم ؟ چگونه می توان از شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی رایگان استفاده کرد ؟ بورسیه نوعی شرایط خاص است که تنها عاید تعداد معدودی از دانشجویانی می شود که، دارای نمرات بالا وشرایط تحصیلی بسیار عالی بوده باشند. با مهاجران زند آرتا مروری بر اهم اطلاعات خواهیم داشت تا با بورسیه تحصیلی، چگونگی بورس گرفتن، انواع بورسیه تحصیلی و نحوه اخذ آن در مقاطع مختلف تحصیلی بیشتر آشنا شویم.

بورسیه تحصیلی چیست؟

اگر در دانشگاهی قبول شوید و به شما کمک هزینه تحصیلی داده شود تا مخارج تحصیل شما، از جمله خرید کتاب، رزو خوابگاه و سایر امور دانشجویی و تحصیلی تقلیل یابد، در واقع به شما بورسیه تحصیلی، تعلق گرفته است.

بورسیه تحصیلی یکی از آسان‌ترین راه‌های مهاجرت جهت تحصیل است. انتخاب درست دانشگاه، کشور و حتی دوره تحصیلی می‌تواند یکی از فاکتور‌های مهم برای دریافت بورسیه تحصیلی باشد. این امتیاز همان کمک هزینه تحصیلی  هست که به دانشجو یا دانشجویان برای حمایت مالی آن‌ها در حین تحصیل اعطا می‌شود.

برخی از بورسیه‌ها انواع مختلف دارند. بورسیه می‌تواند برای کل مخارج تحصیل و زندگی فرد باشد و یا بخشی از هزینه های تحصیل را پوشش دهد. یا به عبارتی بعضی بصورت فول کلیه هزینه های دانشجویی را شامل می شوند و برخی دیگر از بورسیه ها هم تنها چند ترم اول را پوشش می دهند. البته این شرایط برای همه اشخاص یکسان نیست. بورسیه تحصیلی به افرادی داده می شود که در وهله اول مورد تایید مدیران دانشگاه باشند ونظر آنها را جلب کرده باشند. دریافت بورسیه تحصیلی در بیشتر مقاطع دکترا و ارشد برای اکثر رشته ها امکان پذیر است اما به ندرت می توان بورسیه لیسانس دریافت کرد. در واقع بورسیه را می توان، نوعی هدیه در نظر گرفت که از طرف دانشگاه هر کشور به دانشجویان ممتاز و یا دانشجویانی که نیاز به کمک هزینه تحصیلی دارند داده می شود.

هر ساله میلیونها یورو بورسیه تحصیلی از جانب دانشگاه های کشورهای مختلف، افراد خیر و موسسات نیکوکاری و علمی به دانشجویان بین المللی ارائه می شود. اتحادیه اروپا برای جذب دانشجویان مستعد بین المللی از بودجه های دولتی مبالغی را به عنوان بورسیه‌ تحصیلی به این امر اختصاص داده است، تا از این طریق هم فرصت تحصیل قشر های مختلف دانشجویان و افراد علاقه مند را فراهم کرده باشد و هم اینکه به بورسیه به عنوان نوعی سرمایه گذاری بر روی افراد لایق جهت پیشرفت نسل بشر نگاه کند.

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی به عنوان یک پشتوانه مالی محسوب می شود که بر اساس دست آوردهای تحصیلی آنها و یا نیاز مالی شان به آنها اعطا می شود. با این امکان دانشجویانی که بورسیه تحصیلی می شوند به جای پرداخت هزینه تحصیل ، کمک هزینه تحصیلی بدون با زپرداخت دریافت می کنند. حتی در برخی از کشورهای اروپایی، شهریه های دانشگاه برای دانشجویان بین المللی رایگان حساب می شود.

بورسیه تحصیلی چیست؟
بورسیه تحصیلی چیست؟

چگونه بورسیه تحصیلی بگیریم؟

 

بطور کلی  بورسیه های تحصیلی به دانشجویانی که در سطح و تراز علمی بالایی قراردارند تعلق می گیرد. هرچند دریافت بورس تحصیلی کار دشواری به نظر می رسد، اما راه هایی وجود دارد که باعث می شود، شما شانس بیشتری برای قبولی داشته باشید، بخصوص اینکه شرایط دریافت بورسیه‌تحصیلی، مرتبط با موضوع تحصیل شما باشد.

شرایط مورد نیاز برای اخذ این امتیاز گاه به شکل پولی و گاه به شکل تخفیف درصدی از هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه در هر دانشگاهی کمی متفاوت از دیگری است. هر دانشجو باید بتوانند دانشگاه مورد نظر را از لحاظ ارتقا سطح علمی، پژوهشی و امور اجرایی دانشگاه، متقاعد سازد. طبق آمار، ۶۰ درصد مبلغ مربوط به بورسیه‌ تحصیلی بین ماه های فوریه و آپریل پرداخت می شود. بنابراین، شما باید حداقل چند ماه قبل از این ماه ها، برای ثبت نام درخواست بورسیه‌تحصیلی اقدام نمائید. برای شروع دو اقدام اساسی لازم است:

۱

انتخاب دانشگاه

در قدم اول باید دانشگاه را نسبت به رزومه و رشته مرتبط با خود پیدا کنید، اگر رزومه تحصیلی خیلی خوبی دارید، طبیعتا دانشگاه های برتر دنیا پذیرای شما خواهند بود. در غیر این صورت بهتر است دانشگاه هایی متناسب با رتبه‌های پایین‌تری انتخاب کنید. 

۲

تعامل با استاد 

اساتید دانشگاه‌های مقصد بر اساس بودجه‌های محدودی که سالانه در اختیار آنها گذاشته می شود، دانشجویان مستعد را از سراسر جهان شناسایی و جذب می کنند .پس اگر در زمینه خاصی تخصص دارید، سعی کنید با استاد راهنما تعامل داشته و یک پروپوزال تحقیقاتی مطلوب آماده و برای متقاعد کردن اساتید ارسال نمایید .

اگر قصد دریافت بورسیه تحصیلی را دارید

همین حالا برای مشاوره با کارشناسان مهاجران زند آرتا صحبت کنید.

بورسیه‌تحصیلی بسته به فعالیتی که دانشجو در کنار تحصیل انجام می دهد به دو دسته تقسیم می شود:

انواع بورسیه تحصیلی

بورسیه بدون انجام فعالیت

در این بورسیه تحصیلی رایگان نه تنها کاری از دانشجو خواسته نمی شود، بلکه هزینه های زندگی دانشجو نیز متقبل می‌شوند. تقاضا بسیار بالابوده و چون بصورت سالانه ارائه می شود، برای تمدید آنها باید درخواست مجدد داد.

بورسیه‌ تحصیلی Porital Fund به صورت درصد یا پولی به دانشجو تعلق می گیرد.  کلیه هزینه های دانشجو را پوشش نمی دهد، اما به دانشجو برای فراهم کردن نیازهایش کمک می کند.

بورسیه تحصیلی مشارکت برای تشویق افراد به ادامه تحصیل با شرایط تحصیلی خاص به همه مقطع ها و رشته های درسی اعطا می شود. اما دانشجو باید معدل بالایی داشته باشد وبه مشکلات درسی بقیه دانشجویان رسیدگی نماید.

بورسیه‌ تحصیلی جایزه بیشتر به صورت مبلغ نقدی پرداخت می شوند. این بورس برخلاف سایر بورس ها که به حساب دانشگاه محل تحصیل واریز می شوند،  به حساب خود دانشجو واریز نمی شود. البته تمام این جوایز همیشه هم نقدی نمی باشد، مانند بن خرید کتاب، هزینه شرکت در کنفرانس ها و ...

بورسیه همراه با انجام فعالیت

این نوع بورسیه در قبال فعالیتی که دانشجو انجام می دهد به وی تعلق می گیرد. اسامی تعدادی از آنها به قرار زیر است:روش های دریافت بورس تحصیلی

 • بورسیه‌تحصیلی دستیار تدریس و یا TA
 • بورسیه تحصیلی دستیار تحقیق و یا RA
 • بورسیه تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی
 • بورسیه تحصیلی شایستگی علمی MERIT Based Scholarships))
 • بورسیه تصحیلی افراد کم درآمد(Financial Need)

بورسیه های تحصیلی خاص در رشته های خاص

 • بورسیه تحصیلی موارد خاص پزشکی ( Disability )
 • بورسیه تحصیلی مناطق خاص ( Regional )
 • بورسیه تحصیلی مهارت های خاص ( Professionals )
 • کمک هزینه بانوان ( WOMEN )

توضیحات کامل بر اساس نوع بورسیه تحصیلی

بورسیه Scholarship

 اسکالر شیب یکی از شناخته‌شده‌ترین کمک هزینه‌های تحصیلی در میان دانشجویان است که بر پایه (شایستگی تحصیلی) از سوی موسسات خیریه به دانشجویان ممتاز و واجد شرایط اعطا می‌شود.

بورسیه تحصیلی بر پایه شایستگی (Merit-based)

این بورسیه‌ها مبتنی بر شایستگی‌ها علمی، هنری، ورزشی یا سایر توانایی‌های دانشجویان است.

بورسیه تحصیلی بر پایه نیاز (Need-based)

این نوع کمک هزینه برای دانشجویانی در نظر گرفته می‌شود که نیاز به کمک مالی برای ادامه تحصیل دارند.

بورسیه دانشجویان ویژه (Student-specific)

به دانشجویانی اعطاء می‌شود که بر اساس جنسیت، نژاد، مذهب، خانواده، و تاریخچه پزشکی یا بسیاری از عوامل خاص دیگر واجد شرایط هستند.

بورسیه مشاغل خاص (Career-specific)

برای افرادی است که قصد تحصیل در یک رشته یا دوره خاص را دارند. مانند رشته پرستاری. برای مثال در ایالات متحده به پرستاران آینده بورس‌های تحصیلی کامل اعطاء می‌شود تا وارد این زمینه شوند.

بورسیه ویژه کالج (College-specific)

این بورسیه‌ها بر اساس پیشرفت تحصیلی و شخصی اعطاء می‌شود. البته این بورس‌های به “وثیقه” نیاز دارند.

بورسیه ورزشی (Athletic)

بورسیه‌های ورزشی فردی هستند، (نه تیمی)و بر اساس توانایی فرد در یک رشته ورزشی اهدا می‌شوند.

بورسیه‌های تحصیلی خلاقانه (Creative Contest Scholarships)

این نوع کمک هزینه‌ها برای دانشجویانی در نظر گرفته شده است که دارای ایده‌های منحصر به فرد و خلاقانه هستند. 

سوالات متداول برای دریافت بورس تحصیلی

به چه کسانی بورسیه داده می‌شود ؟

بطور کل گزینه‌های اعطای بورسیه در تمامی دانشگاه‌ها محدود است و رقابت سنگینی از سراسر جهان بین متقاضیان وجود دارد. بطوری که امکان دارد برای یک بورسیه هزاران نفر به طور همزمان درخواست داده باشند که در نهایت تنها یک نفر واجد شرایط دریافت آن ‌شود. پس سعی کنید رزومه تحصیلی چشم گیر و مقالات تاثیرگذار را برای دریافت بورسیه ارائه دهید. اینکه چطور می توان شانس خود را برای دریافت بورسیه افزایش داد به نکات زیر توجه داشته باشید.

نمره و معدل بالا

با ارائه ریزنمرات و کارنامه مقطع قبلی، وضعیت شما در کمیته پذیرش مشاهده و ارزیابی ‌خواهد شد. اما چیزی که مسلم است، در هر دوره حد نصاب درخواستی معدل از دانشجو حائز شرایط متفاوت خواهد بود. چرا که اغلب دانشگاه‌ها بورسیه‌های خود را بر اساس سوابق تحصیلی اعطا کرده و به اصطلاح Merit-Based هستند.

داشتن مقاله و طرح های تحقیقاتی 

دارا بودن مقالات معتبر ای اس ای برگ برنده شماست. در صورت برخورداری از برخی مقالات مخصوصا مقالات در مجلات معتبر بین المللی شانس زیادی در راستای اخذ بورسیه تحصیلی به خود اختصاص می‌دهید .

مدرک زبان
داشتن مدرک زبان بخصوص نمره خوب تافل و آیلتس یکی از فاکتورهای بسیار مهم در جهت پیشی گرفتن از رقبا دراخذ بورسیه تحصیلی می باشد. این نمرات برای مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت است اما به طور کلی ملاک داشتن نمره تافل بالای۹۰ و نمره آیلتس ۶.۵ و بالاتر است.

 ثبت اختراع

در صورتی که فرد اختراعی داشته و توانسته این اکتشاف را در کشور خود و یا دیگر کشورها به ثبت برساند، این موضوع کمک خوبی به آنها در اخذ بورسیه تحصیلی خواهد داشت.

داشتن مدارک معتبرجهت نشان دادن تسلط فرد در رشته مورد نظر

اگر فردی مدارکی یا رزومه کاری مرتبط با رشته مورد نظرمثل تسلط بر نرم افزارهای تخصصی، شرکت در دوره‌ها سمینارها، همایش‌ها، کارگاه‌های آموزشی، کنفرانس‌ها، گواهی‌های فنی و ... داشته باشد، در پروسه پذیرش و تشخیص صلاحیت تاثیر گذار خواهد بود.

نحوه اخذ بورسیه در مقطع مختلف (کارشناسی / کارشناسی ارشد )

تقسیم بندی که در این قسمت مهاجران زند آرتا ارائه می دهد یک معیار کلی بوده و در هر دانشگاه، بسته به مقطع و رشته، شرایط متفاوت خواهد بود.

 • برای شروع دانشجو بسته به شرایط خود دانشگاه مورد نظر را انتخاب و تقاضای پذیرش خود را به دانشگاه مقصد اعلام می نمایند. دانشگاه بعد از بررسی در صورت پذیرش، میزان کمک هزینه و شرایط آن را برای دانشجو ابلاغ می کند.
 • در برخی از دانشگاه‌ها، بعضی ازاساتید دارای بودجه‌های ویژه ای برای پروژه‌های خاص هستند. در صورت موافقت استاد راهنمایی که بوجه کافی جهت حمایت از زمینه تخصص دانشجو را دارد، بورسیه تحصیلی با موافقت دانشگاه، به دانشجو تعلق می گیرد. مقدار این کمک هزینه تحصیلی کاملا وابسته به شرایط استاد، میزان بودجه وی ومیزان اهمیت پروژه مورد نظر است.
 • در شیوه سوم، دانشجویان پس از پذیرش و شروع  به تحصیل ، می توانند برای سال‌های آتی و ترم های بعدی از دانشگاه خود و یا از موسساتی خارج از دانشگاه محل تحصیل خود، که بورسیه تحصیلی دارد، تقاضای کمک هزینه تحصیلی نمایند. در این صورت، وضعیت علمی دانشجو در دانشگاه محل تحصیل و تایید اساتید وی در شانس بورسیه شدن وی تاثیر زیادی خواهد داشت.
۵/۵ - (۱ امتیاز)

برای انتقادات و پیشنهادات با ما در ارتباط باشید و همچنین اگر سوالی داشتید کارشناسان ما آماده مشاوره به شما عزیزان میباشند و همچنین برای تماس سریع با کارشناسان ما و درخواست وقت مشاوره می توانید از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید.

پیام های خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید

  دو × 4 =

  برای مشاوره تماس بگیرید!
  موسسه مهاجرتی زند آرتا